• BIST 4.186,01
  • Altın 1136.717
  • Dolar 18.8282
  • Euro 20.1932
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C
VİDEO GALERİ » Ali İhsan Adıgüzel »

GÜCÜ ZULME ÇEVİRMENİN ADIYDI 28 ŞUBAT

GÜCÜ ZULME ÇEVİRMENİN ADIYDI 28 ŞUBAT
Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, TBMM Genel Kurulunda 28 Şubat Darbesi hakkında konuşma gerçekleştirdi.

28 Şubat'ta Toplum Bir Duruş Gösterseydi 15 Temmuz Olmazdı

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında 28 Şubat darbesini post modern darbe olduğunu belirterek, "28 Şubat tarihi içimizde ve ruhumuzda bir şubat soğuğu gibi yaşadığımız, insan ve insanın düşünce, inanç, anlayış ve yaşam ve yaşama değerlerini tankların ve silahların gölgesinde yok etme, baskı altına alma adına "post modern" denilen yeni model bir darbe versiyonuydu. Senaristler ve uygulayıcılar "Bin yıl sürecek." iddiasıyla beyinlerimizi bloke etme propagandası da yaparak süreçte kişi hak ve hürriyetlerinin nasıl tarumar edilebileceğini göstermişlerdir. Aslında o gün toplumun her kesiminde olması gerektiği gibi bir duruş sergilenebilseydi ne 27 Nisanı ne de 15 Temmuzu yaşamayabilirdik denilebilir mi bilmiyorum. Temel felsefe olarak darbe kültürünün kalıtsal ve kalıntılarının yerleşik bir düzen aldığı bir toplumun kodlarını bu anlayışa uyarlamaya çalışmaları, içeriden ve dışarıdan desteklendiği o günün acı bir gerçeğidir" dedi.

"O GÜN DARBEYE ALKIŞ TUTANLAR BUGÜN DEMOKRASİ HAVARİSİ KESİLMİŞLER"

28 Şubat sürecinde dönemin Başbakanı rahmetli Necmettin Erbakan'ın istifası ile sonuçlandığı darbeyi eleştiren Milletvekili Sami Çakır, "O dönemde insanımızın öğretim hayatının alabora edildiği, küçük esnaftan büyük esnafa fişlendiği, derneklerin ve vakıfların dümdüz edildiği, gözyaşının sel olduğu ne adına, niçin yapıldığı eminim yapanlar tarafından bile bir mantık temeline dayandırılmadığı bir süreç. Toplum ve siyaset üzerinde sivil destekli postal izleri bırakan dönemin Başbakanı rahmetli Necmettin Erbakan'ın istifa ettirilmesiyle sonuçlanmış  ve "demokrasiye balans ayarı" olarak tarif edilse de bir darbe dinamiği çerçevesinde belirlenmiş bir kesim üzerinden silindir gibi geçmişti. Şaşırdığım konulardan biri acı dolu günler yaşanırken bu işin içinde bizatihi bulunanların bugün demokrasi havarisi kesilmeleri sanki o gün darbeye alkış tutan onlar değilmiş gibi hareket etmeleri.

"GÜCÜ ZULME ÇEVİRMENİN ADIYDI 28 ŞUBAT"

28 Şubat'ın gerçek irtica olduğunu belirten Kocaeli Milletvekili Çakır, "Yaygaralar, yalanlar, sahte kimlikler üzerinden üretilen senaryolar, üst üste konmuş tezgâhlarla algı tutmuş, Refah Partisi kapatılmış, aslında hep gözden kaçırılan ekonomik kayıplar zirve yapmış, milyarlarca dolar zarar gayrisafi millî hasılanın en iyimser tahminle 3'te 1'i heba olmuş, korkunç bir yıkım gerçekleşmiştir. Kılıfını nereye uydurmaya çalışırsanız çalışın, aslında hiçbir kılıfın örtemeyeceği kadar pervasız, gereksiz, baştan aşağıya yanlış ve gücü zulme çevirmenin adıydı 28 Şubat. "İrtica, şeriat geliyor." çığırtkanlığı çoğu zaman kavram olarak arkasına sığınılan, onun üzerinden kendi ikbal ve geleceklerini kurgulamanın adı olarak önümüze konulmuş gerçek irticanın tam da kendisiydi 28 Şubat. Anayasa'nın verdiği tüm hakları bir "ama"yla geri almanın, bu hakların bazıları için fazla olduğuna inanmanın, fazlalıkları törpülemenin gerektiği safsatasına inanmanın ve bunu da toplum adına, toplum için yaptığını söyleyerek yapmanın adıydı aslında 28 Şubat." dedi.

"DARBEDEN MENFAAT SAĞLAYANLAR ARŞİVLERDEDİR"
    Darbelerin karanlığını gelecek nesillere aktarmanın önemli olduğunu belirten AK Parti Milletvekili Sami Çakır, "28 Şubat tarihi zihnimize kazınmış, hafıza belleğimizde yer edinmiş, kara bir tablodur. İnsan hafızası kendisi için o günü unutsa bile yarına ve çocuklarına bir ibret dünyası olarak aktarması gerekenleri unutmamayı başarabilmelidir. Bu, onun için insani bir görevdir. Zira, yolun dikenini, çayırını, çimenini, çilesini, belasını anlatmadığın, tanıtmadığın bir gelecek geçmişini hayırla yâd edebilir mi veya niçin yâd etsin? Arşivler, kayıtlar o gün, o darbeye zemin hazırlayanları, yakın duranları menfaat elde edenleri birebir kaydetmiş, gelecek nesillerin ve meraklıların emrine amade muhafaza etmeye devam ediyor. 28 Şubat'ın derin izlerini silme mücadelesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

SAVAŞ VE DARBE ÇÖZÜMDÜR ANLAYIŞINI REDDEDİYORUZ"

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırının kabul edilemez olduğunu ifade eden  Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, "silahın ve silahlı gücün etki sahasının çepeçevre sardığı bir dünyaya doğru hızla yol alırken Amerika-Rusya eksenli emperyalizmin dünyayı öncelikle askerî, sonra ekonomik bir paylaşım sürecine sürüklediğini görmek mecburiyetindeyiz ve "Savaş ve darbe çözümdür." anlayışını reddediyoruz" diyerek TBMM Genel Kurulundaki konuşmasını sonlandırdı.

İzlenme: 532
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu videoya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.